Obowiązkowa kasa fiskalna dla lekarza stomatologa

Kasa fiskalna dla lekarza
Kasa fiskalna dla lekarza

Dnia 1 stycznia 2015 roku wyłączono z katalogu czynności usługi opieki medycznej , którą świadczą lekarze i lekarze dentyści. W myśl nowych przepisów stomatolog świadczący usługi opieki medycznej bezpośrednio na rzecz pacjentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej lub rolnikami ryczałtowymi ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Bez względu na osiągnięty obrót ze sprzedaży czy ilość wykonanych transakcji – zgodnie z rozporządzeniem zwolnienia z urządzeń rejestrujących zostały zniesione.

Kasa fiskalna dla lekarza musi się znaleźć w każdym gabinecie stomatologicznym i każda usługa przez niego świadczona musi zostać zarejestrowana na urządzeniu. Wszyscy dentyści, którzy do końca 2014 roku korzystali ze zwolnienia z kasy fiskalnej mają czas do 1 marca 2015 roku na zakup tego typu sprzętu. Nie można zapominać, że do tego dnia zakupione urządzenie rejestrujące ma być zgłoszone w odpowiednim urzędzie skarbowym oraz zafiskalizowane przez serwisanta. Dlatego warto rozejrzeć się za właściwym sprzętem dużo wcześniej.

Zapewne większość stomatologów ma dylemat jaka kasa fiskalna dla lekarza będzie najodpowiedniejsza. Takie urządzenie powinno być lekkie i niewielkich rozmiarów żeby nie zajmowało dużo miejsca w gabinecie. Ponadto powinno być wyposażone w wytrzymały akumulator gwarantujący długą pracę bez podłączania do źródeł zasilania oraz w elektroniczną kopię paragonów, która zapisuje wszystkie dane w pamięci. Warto postawić na kasę fiskalną łatwą w obsłudze, wykonaną z wysokiej jakości materiałów. Jeżeli sami nie będziemy potrafili wybrać należy zwrócić się o pomoc do  profesjonalistów – serwisantów kas. Oni na pewną ułatwią nam wybór.

Pozostaje jeszcze jedno ważne pytanie – co z lekarzami stomatologami świadczącymi usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lub innym podmiotem gospodarczym? Tego typu usługi nie muszą być ewidencjonowane za pośrednictwem kasy fiskalnej, ponieważ lekarz nie rozlicza się bezpośrednio z pacjentem. Dlatego kasa fiskalna dla lekarza stomatologa jest potrzebna lekarzom przyjmującym we własnym, prywatnym gabinecie lub w przypadku innych lekarzy podczas wizyt domowych.